Esport je zkratka pro elektronický sport.

Jde o organizované soutěžní hraní hráčů nebo týmů, v jakékoliv hře, na jakékoliv platformě (PC, konzole, mobil). Soutěže mají jasná pravidla a účastnit se jich mohou jak amatérští, tak profesionální hráči.

Často se objevuje také pojem gaming. To je obecný výraz pro hraní her, zpravidla ale nejde o organizovanou soutěž mezi hráči nebo týmy, ale spíše hraní v tzv. single módu.

Česká asociace esportu doporučuje používat tvar zkratky „esport“ na základě Studie Esport, e-sport, nebo eSport? Jazykové varianty v Česku i ve světě.

 

Struktura esportu je stejná jako u běžných sportů. Jsou tu:

Organizátoři
Organizátoři,
kteří soutěže vytváří
Herní týmy
Herní týmy,
které se těchto soutěží účastní
Hráči
Hráči,
kteří reprezentují herní tým
Diváci
Diváci,
kteří sledují zápasy platformách jako Twitch.tv, Facebook či Youtube
Streameři či influenceři
Streameři či influenceři,
kteří zápasy pro diváky komentují
Sponzoři
Sponzoři,
kteří mají zájem o zviditelnění své značky v komunitě hráčů

 

 

Herní tým, klub nebo organizace je zpravidla právní subjekt, který slučuje hráče a ti ho reprezentují. Organizace pro tyto hráče vytváří zázemí a podmínky pro co nejlepší herní výkony.

Stejně jako ve sportu zde existuje amatérský a profesionální statut hráče. Profesionální hráč je ten, kdo má podepsanou smlouvu v určitém klubu nebo organizaci, reprezentuje jeho barvy a dostává za to pravidelnou odměnu. Tzn. věnuje se hraní na plný úvazek. Poloprofesionální nebo amatérský hráč pravidelný příjem nemá, organizace za něj často hradí náklady spojené s jeho účastí v turnajích a poskytuje mu další výhody. Organizátoři vytváří turnaje buď na online platformách, tzn. hráči mohou hrát z domu přes internet nebo offline turnaje, kterých se účastní na pořadatelem určené lokaci a zpravidla se na ně musí kvalifikovat.