Často kladené otázky


Otázka: Co je esport?
Odpověď:

Esport (elektronický sport nebo také progaming) je sportovní soutěžení hráčů počítačových, mobilních a konzolových her. Soutěží se formou hry pro více hráčů v různých turnajích a ligových soutěžích, které mají stanovená pravidla hry.


Otázka: Co je ČAeS?
Odpověď:

Česká asociace esportu (zkráceně „ČAeS“) je spolkem, ve kterém se dobrovolně sdružují zájemci o esport s bydlištěm na území České republiky. ČAeS má postavení právnické osoby s působností na celém území České republiky, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.


Otázka: Kdo je člen asociace?
Odpověď:

Členem asociace se stane jakýkoliv hráč počítačových, mobilních nebo konzolový hráč, který na tomto webu provede řádnou registraci a následně ji aktivuje. Takový člen se najde v seznamu naší členské základny.


Otázka: Kdo je profesionální hráč?
Odpověď:

Opravdový profesionální hráč vlastní profesionální smlouvu se svým zaměstnavatelem. Zpravidla jím je nějaký tým sdružující další hráče počítačových her, ale může to být i společnost, které tento hráč svým hraním zprostředkovává reklamu. Mezi povinnosti takového hráče je především poctivá příprava na jednotlivé zápasy, zajištění účasti v nejprestižnějších soutěžích a loajální reprezentace svého zaměstnavatele.


Otázka: Co je herní tým?
Odpověď:

Stejně jako v ostatních sportech se i počítačoví hráči soustřeďují v týmech (často označovány jako klany nebo organizace). Tyto týmy pak hráčům za jejich reprezentaci nabízí zázemí v podobě navštěvované webové stránky, poskytnutí herních serverů a proplácení nákladů na hraní, převážně pak cest a startovného na offline turnaje. Ve velkých organizacích se do zázemí počítají i speciální tréninkové domy (tzv. game house), kde hráči pravidelně trénují a kde mají veškeré sociální zázemí, trenéry, fyzioterapeuty a často i mentální kouče.


Otázka: Co je MČR v počítačových a mobilních hrách?
Odpověď:

Mistrovství České republiky v počítačových a mobilních hrách je každoročně největší událostí tuzemské herní scény a zároveň pomyslným vyvrcholením celoroční sezóny. Zatímco v průběhu roku se do kvalifikačních turnajů pro MČR, které se pořádají online na portále www.PLAYzone.cz a offline skrze zastávky PLAYzone arény a další LAN akce zařazené do MČR klasifikace, může zapojit kdokoliv, na velkém finále se už představí pouze ti nejlepší ve vybraných soutěžních titulech.


Otázka: Kam se mám obrátit v případě dotazů?
Odpověď:

Pokud na nás budete mít jakýkoliv dotaz, využijte náš kontaktní formulář.